SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 09-02-2019 10:50:15

Stuart
Člen
Registrovaný: 09-02-2019
Příspěvky: 2

Napětí na elektrodoch TIG svářečky?

Otec je vašiný modelář a potřebuije svářet malé věci , u kolegy v USA se zamiloval do mikro TIG svářečky, která takové věci umí , bohužel cena v řádu mnoha tisíc $ je pro důchodce trochu mimo realitu.
V práci se věnuji vývoji spínaných zdroju a myslím, že by neměl byt problém některý z našich zdrojů přihnout. Bohužel nejsem svařeč a tak mi chybí základní informce o napětí na elektordach, pči ruznýcxh proudech.

Poradíte nebo lze někde vyčíst jaké je napětí na elektrodch TIGu při zvoleném prpoudu, idelně od malých po velké proudy?

Děkuji za pomoc

Offline

 

#2 09-02-2019 11:25:12

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Napětí na elektrodoch TIG svářečky?


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#3 10-02-2019 00:28:20

Stuart
Člen
Registrovaný: 09-02-2019
Příspěvky: 2

Re: Napětí na elektrodoch TIG svářečky?

Děkuji, také jsem mohl použít Search, nenapadlo mě, že někdo řeší podobné věci :-)

V každém případě, s potěšením konstatuji, takové zhruba byly mé odhady, vystačím s tranzistory pro 80V a zdrojem max 50V. Pro samotnou regulaci proudu použiji buck synchronními konvertory v paralelní kombinaci to vyjde male i pro velké proudy odhadem cca 4 cesty po max 25A každá = 100A max.
Nelenil jsem, takhle nějak bude vypadat výstupní H můstek pro AC svářeni a PWM kouzla s výstupním proudem.
I když počítám s max 100A, můstek by měl zvládat i násobně vyšší proud. V každém spínacím prvku je použita dvojce 300A MOSFET s RdsOn 1m Ohm tj 500uOhm/spínač.
Cele to řídi MCU s high precision timeremerem ( krok 217ps) a je navrženo pro provoz v plně statickém režimu, čili libovolné nastavení frekvenci i střídy v  rozsahu 0Hz až x Hz, prakticky počítám do 1kHz,  frekvence je omezena jen uchlazením spínacích ztrát a odporem výstupní cívky oddělující zdroj od HF zapalování na výstupu.
Mám několik dotazů, k TIG kabelům a elektrodám. Připomínám nejsem svářeč a tak se dopředu omlouvám za možná triviální dotazy.
1. Kabely + hořák. Táta má doma nějakou HF TIG, sice Čína, ale proud až 180A , nemohu si pomoct, když uvážím, že v v černém šlauchu k hořáku vede i hadice s plynem přijde mi, i podle ohebnosti a hmotnosti, že jsou dráty samotné silně optimalizované. Jak je to u drahých TIG jaké průřezy vodičů používají v kabelu s hořákem?
2 Hořák.  Díval jsem se na nabídku hořáku pro TIG na ebay a Ali, je nějaký,  který byste přímo doporučili na precizní práce s malými proudy a vařením malých věcí?
3. Elektrody.  Jako nejuniverzálnější mi přijde modra případně zlata. A jelikož to je pro malé až velmi malé práce, často pod mikroskopem tak  průměr 0,5mm, 1mm a 1,6mm , což už vidím spíše na velké věci , táta tento průměr používá se stávajícím  velkým TIGem.  Nač se ptám , jako laik netuším co se tím pak dá svářet. Pochopím, čím slabší elektroda tím ostřejší hrot a tím ostřejší oblouk., ale nic si pod tím reálně nepředstavím.
Jde se někde dočíst, k čemu je vhodná 0,5mm, k čemu 1mm, 1,6mm? Jaké proudy, na jakou elektrodu a pro jaký materiál s důrazem opět na malé elektrody. Je jasné, že je to hodně o zkušenostech, ale jistě je již někdo někde sepsal
Děkuji za pomoc.

https://i.ibb.co/cQgJ4M5/TIG.png

Offline

 

#4 10-02-2019 01:37:03

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Napětí na elektrodoch TIG svářečky?

Stuart napsal(a):

Jde se někde dočíst, k čemu je ...

http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006111201


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče