SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý večer, chtěl bych poprosit o radu zkušené svářeče. Po delší době jsem se dostal k většímu svařování. Mám problém s nastavením mašiny od Lincolnu Electric. Svařujeme materiál 35mm, na velké plotny se zatím svařují menší na kouťák. Podle výkresu mají být sváry a14, poláci to mají předepsané na tři vrstvy, to chápu. Dostal jsem mašinu, se kterou moc neumím. Jde přepnout na puls, kdy svařuje moc pěkně a skoro bez kuliček, nebo v klasickém zkratovém provozu. V pulzu moc neumím, tak mám přepnuto na klasický zkratový režim. Sváry jsou myslím docela pěkné, ale ten hrozně velký rozstřik mě štve. Ochranný plyn je corgon 82% Ar 18% CO², drát je 1,2mm. Nějak se ale nemůžu s mašinou dohodnout, pořád má hrozně velký rozstřik. Jeden kolega mi zkoušel nastavit sprchu, ale tak hrozně velký proud, že to tak neumím, potřebuji trošku nižší parametry. V té sprše je to lepší a méně kuliček. Otázka zní, dá se prosím sprchový režim nastavit i při nižších proudech, nebo to jde jen u hodně velkých proudů? Zkoušel jsem i nastavení co je uloženo v paměti mašiny a to je právě co se týče roztřiku asi nejhorší. Je to moc velkým posuvem drátu? Trošku dolů to jde, ale žádné větší zlepšení nevidím. Pak už se začne mašina hádat. Žádné tabulky s přibližným nastavením napětí a posuvu na mašině není, tak nevím jestli nemám něco špatně. Stará osvědčená metoda s nastavením napětí a k tomu vyladit posuv moc účinná není. Poradí prosím někdo? Proud kolem 200A?
Offline
Podivej se na tabulky v navodu k Wlsp 315.Jinak každý∅ drátu má určité rozsahy použitelnosti na skratový sprchový a další procesy .Z duvodu dosažení sprchového procesu je nejednoduším řešením použití slabšího drátu.
Dříve když se poużívalo takřka jen čistè CO2 se používali hlavne draty ∅1,2 a i 1,6. Protože tim se posouva nahoru možnost proudoveho zatižení drátu kde lze jeste svaret zkratovým procesem a tim moznost zvyšení odtaveneho množtvi dratu.
Editoval Honza007 (18-01-2018 22:42:17)
Offline
Chybí údaj o poloze svaru. PA-PB Podle polohy se budou proudy lišit.
Offline
Kemppin: psal jsem na kouťák, tedy poloha PB.
Honza007: Prostě mají v práci na tuhle zakázku jen dráty 1,2mm. Jinak na jiné věci což jsou jen drobnosti používáme 0,8 popř.1mm drát. A kde tu tabulku k WLSP315 najdu? Zkoušel jsem hledat tady na foru, ale marně.
Offline
Manual k Wlsp 315 je na ulozto.cz
Offline
Si v problematickom prechodovom pásme medzi skratom a sprchou. Pozerám návod wlsp a je to tam veľmi dobre znázornené.
Offline
Honza007: zkusím to stáhnout a mrknout. Děkuji
Dnes jsem opět testoval, šteloval a nic. Dokonce jsem volal chlápkovi z fy, odkud svářečky máme a poradil mi, kde se nastavuje tlumivka. Říkal že mám dát do mínusu. Zkoušel jsem to, dokonce jsem zkoušel i do plusu a žádné velké rozdíly jsem nepozoroval.
Jeden laický dotaz. Je určeno, od jakého proudu který drát funguje dobře a kdy už má špatné výsledky?
V garáži třeba na karosařinu a tenké plechy asi do 2mm používám drát 0,6mm a na materiál asi od 2mm dávám 0,8ku. Ale vím že někdo používá drát 0,8 i na karosařinu.
Offline
Varoku, vždyť jsi absolvoval kurz! Vytáhni poznámky a načti si, co je zkratový a co sprchový přenos a jaké problémy jsou při snaze o svařování v přechodovém pásmu. Jo, a u plynu CO2 sprchový přenos neexistuje. Sváry a14 je nejlepší a nejspolehlivější svařovat v pulzu, kde ani nešika nedokáže nadělat rozstřik, pokud aspoň trochu dodržuje výlet drátu. Pamatuj si jednou pro vždy, že rozstřik je vždy způsobený příliš vysokým napětím na oblouku při nesprávném - příliš velkém - výletu drátu. Je to typická vada u svářečů, kteří nedokáží hubici správně trvale vést.
Offline
Co je zkratový režin a co je sprcha teoreticky vím, ale něco jiného je teorie a něco jiného praxe. Zkratový provoz má i jiný zvuk než sprcha, zkratový jakoby prská, sprchový přenos šumí. Laicky napsáno, že sprcha je když je nastaven vyšší napětí a hooodně malý posuv drátu. Je to tak? Mě se ale jedná o něco jiného. V pulsu mi to zatím moc nejde, nemám pulsem tolik nasvařováno. Kořen svařuji na puls, ale ty vrstvené sváry pulsem neumím.
Nevím jestli mám vůbec mašinu dobře seřízenou, jak už jsem psal, tak podle staré metody, kdy se nastaví napětí a k tomu se doladí posuv v tomto moc nefunguje. Podle zvuku mám nastaveno dobře, ale je moc velký rozštřik. Zkoušel jsem napětí od 22,5V do asi 24V naprázdno. K tomu jsem zkoušel nastavovat různý posuv, nějaké změny jsou, ale jen minimální a rozstřik kuliček pořád moc velký.
Offline
Robi G napsal(a):
Si v problematickom prechodovom pásme medzi skratom a sprchou. Pozerám návod wlsp a je to tam veľmi dobre znázornené.
Ten manuál jsem si stáhnul, přeletěl a nikde jsem nic o tom nastavení nenašel. Jo je to tam popsané, ale nic konkrétního.
Offline
Varok a to si tam mal aké škoušky jako nástupný svareč ?
Offline
Krivky na grafoch ti nič nehovoria?
"Laicky napsáno, že sprcha je když je nastaven vyšší napětí a hooodně malý posuv drátu. Je to tak?" Nie nie je to tak.
Editoval Robi G (19-01-2018 18:39:02)
Offline
atishajn napsal(a):
Varok a to si tam mal aké škoušky jako nástupný svareč ?
Jelikož nejsem jako SVÁŘEČ, jen jako svářeč, tak chtěli vidět jen jak umím svařovat. To jsem ale svařoval klasickou svářečkou Kempomat od Kemppi, odbočková mašina, s kterou jakž takž umím. Jak už jsem psal, sváry nevypadají špatně, jen to množství kuliček. U normálních mašin si i docela poradím, tahle je pro mě nová, ještě s ní neumím.
Offline
Tady jsem na ukázku pár svárů. Nejsem profi svářeč, nesvařuji každý den, tak mě prosím nekamenujte.
Tohle jsou sváry na zkušebním materiálu
A už na výrobku
Offline
varok: Já na těch fotkách, kromě napojení v rádiusu, žáden rozstřik nevidím. Takže to není svařováno tím Lincolnem?
Offline
Je, ale tohle je svařované tím pulsem. Kořeny ještě zvládnu, popř. Materiály menších tlouštěk, kde stačí jednovrstvý svár. Ale jak jsou ty vrstvené, to mi prostě nějak nejde. Raději to tady nebudu psát pro rýpaly. U klasického zkratového režimu nemám problém. Kdyžtak zitra v práci nafotím.
Offline
S tím pulzem se to musí trochu umět. Je to jiné svařování jak s normálním režimem. Je tam trochu jiné vedení hořáku, jiná postupová rychlost... A hlavně ten pulz chce používat až od cca 160A nahoru... Nicméně záleží i na výrobci svářečky. Řekl bych, že každý to bude mít trochu jinak řešené... Jinak co se svárů na fotkách týká, tak to nevypadá zle
Offline
Není to asi na jedničku, ale snad bych prošel. Ocenění od profíka potěší, děkuji.
Co se svařování týče, tak bohužel svařuji málo. Sem tam něco menšího a klasickými odbočkovými mašinami, kde mi nastavení nedělá problémy. S pulsem mám nasvařováno hodně málo. Nevím jak to popsat, ale pro mě má puls úplně jiný proces. Jak jste psal, chce to už trošku um, to nemám. Sváry bych vyfotil i lépe, ale nemám moc kvalitní telefon.
Offline
Jirkati: jestli platí pravidlo 10x průměr drátu i u směsného plynu, tak to zhruba dodržuji. Netvrdím že přesně na desetinu milimetru, ale kolem těch 12mm mám. Kyž jsem zkoušel hořák více přiblížit ke svařovanému materiálu, nepomolhlo to. Rozstřik je stále velký.
Offline
Varoku - jak hluboko máš utopený průvlak v hubici? Při zkratovém procesu bys neměl překročit 22 V a nedostat se pod 26 V. Pulsní svařování je ve skutečnosti svařování ve sprše na vysokém "proudu" a chladnutí při "nízkém" proudu. Schválně zmiňuji svařovací proud, protože někomu ty výpočty přes napětí nejdou přes fousy. Jen ještě dodám, že při svařování v pulsu neexistuje žádné přechodové pásmo svařovacích parametrů. Proto se dá využít i pásmo 21,5 - 26 V.
Na tvých obrázcích je velké množství "sklíček". To je způsobeno místním přehříváním svarové lázně. Prostě - máš tam moc "naloženo". Uber trochu drátu a jeď pomaleji, aby vznikla jemnější kresba. A taky ti přestane lázeň stékat dolů a nebudeš muset pořád hlídat nahoře zápaly.
Drát nesmí koukat přímo na styčnou hranu, střed jeho vedení (trajektorie) - při zachování úhlu 45 st. musí být až 2 mm od svislé stěny. A taky zapomeň na všelijaké záklony a předklony hořáku, nejpřesnější je vést hubici kolmo ke směru pohybu. Když hořák moc zakloníš naroste napětí na oblouku a navíc se začne poměrně rychle přisávat vzduch do ochranné atmosféry. Při velkém předklonu zase vzniká vysoká, často i přehřátá housenka.
Offline
Super, to už je trošku poučnější, jen nevím, jestli ten druhý odstavec píšete o zkratovém režimu nebo o pulsu? A nepřepsal jste se na začátku? Nebo nechápu: Nesmíš překročit 22V a nesmíš se dostat pod 26V. První část chápu jako že má být napětí pod 22V a v druhé části že musí být vyšší než 26V. Hm? Dnes jsem opět zkoušel chvíli ladit a žádný znatelnější rozdíl nenastal.
Potřebuji proud přes 200A, mělo by být mnohem více, ale mašina kterou mi dali není vodu chlazená, tak určitě sám poznáte kde je problém. Ale to teď řešit nechci.
Včera jsem na netu našel nějaký článek, kde byly parametry pro proud 220A, což by mi vyhovovalo, ale při tomto nastavení ta naše mašina jede špatně. Bylo tam 220A, napětí 23V a posuv kolem 6,4m/min.
Když uberu na drátu jak jste psal, tak zlepšení je jen v tom, že je svár trošičku lépe slitý-jemnější. Ale ten velký rozstřik kuliček je stále stejný-přibližně. Jestliže uberu ještě více na posuvu, oblouk potom není stabilní, hrozně kolísá.
Napětí zkouším povětšinou kolem 22,5 až 24V a k tomu dolaďuji posuv. Zkoušel jsem i jiná napětí, ale chová se to pořád stejně.
Nemohlo by na to mít vliv, že používáme nějaký speciální drát? Je od poláků, zn. Most. Neznám. Průměr 1,2mm, nějaký NiCrMo. Je to NiklChromMolibden, ale nejsem chemik, tak co je to za materiál nevím.
Děkuji
Offline
mne ked daco nejde tak idem z extremu do extremu a to ma uz usmerni co potrebujem a aka je odozva zvaracky na zmeny
problem ma tvoj zamestnavatel ci ty ? S tym rozstrekom
Offline
Napíšu to znova - 22 V - 26,5 V je pro tebe zakázané pásmo! Je to tzv. přechodové pásmo, kde kvalitní svár neuděláš. Pokud nutně vyžaduješ 200 A, tedy cca 24 V, musíš jít do pulzního svařování. Jinak ti nezbude, než jít až do sprchy, tedy nad 26 V, lépe nad 28 V.
Zkus se dlouze zamyslet na všemi údaji třeba na https://cs.wikipedia.org/wiki/Sva%C5%99 … %C5%99enos
Offline
Varoku, může to být i tím drátem. Také jsem se s tím setkal. Svářečka svařovala dobře, když se vyměnil drát za jinou značku, tak od té doby jsem nebyl schopen dosáhnout pro mne kvalitního svaru. Rozstřik, nevzhledná housenka atd. Než jsem přišel na to, že je to novým drátem, tak jsem se s tím pěkně dlouho vztekal. Jenomže pan zaměstnavatel trval na onom drátu, že prý mu prodejce řekl, že tímhle drátem se může svařovat i rezatý a znečištěný materiál. Holt komu není rady.........
Jole.
Offline
Jirkati: Aha, tak už to chápu. Takže je chyba u mě. Napětí jsem zkoušel asi od 23 do 24V a jak píšete, to je špatně. Sice když to trošku poladím, tak to svařuje pěkně až na ten rozstřik. I zvukově se mi to zdá při určitém nastavení dobré. Ten článek na wikipedii jsem četl včera, ale nějak špatně jsem to pochopil. Už jste mi to ale vysvětlil, tak chápu. Musím tedy nastavit napětí max 22V a k tomu doladit posuv(proud). Sprchu mi včera jeden kolega nastavil, ale proud hodně vysoko, kolem 280A, to už nějak nezvládám já ani mašina. Tedy mašina ano, ale hořák ne. Dnes jsem zkoušel nastavit sprchu níže, ale nechce se ji pod asi 260A, ale spíše to neumím nastavit. Na té vikipedii píšou že ve zkratovém režimu to je myslím do 190A, ale vyzkouším kolik to dá.
Jole: Je to zakázka pro poláky, nějaký tvrdší materiál a dráty dodávají oni. Nevím jestli tak tlustý materiál by mělo cenu svařovat drátem 1mm, ale sám bych to uvítal.
Všem moc děkuji za pomoc
Offline