SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 05-03-2009 14:05:44

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Problem migatronic 141

Zdar lidicky.
Mam problem s mojim invertorom migatronic 141a.
Prestal zvarat. Na vystupe bez zatazenia mam cca 80V,ale pri pokuse o zvaranie elektroda len jemne prske,ani z nej neodpali a z invertora sa ozyvaju take pisklave zvuky.
Chcel by som Vas preto poprosit, ci nahodou nemate niekto skusenosti s touto zvarackou.
VEELMI BY MI POMOHLA SCHEMA stacila by aj nejaka pribuzna zo slabsieho stroja,aby som pochopil jej princip.
DAKUJEM.

Offline

 

#2 06-03-2009 22:02:48

soban
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 09-11-2008
Příspěvky: 76

Re: Problem migatronic 141

Princip je jednoduchý - tak jako pracují spínané zdroje.

Asi ti tam odešel nějakej polovodič ve výkonové části, a nebo nějaký mechanický prvek (potenciometr).

Takže bych skusil rozebrat vyčistit a proměřit přepínače, potenciometry - ty trpí při špatném zacházení.

Jinak jak to funguje - třeba zde: http://www.svarbazar.cz/phprs/download. … mp;sekce=3

Offline

 

#3 12-03-2009 00:29:14

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

No problem je v tom,ze mi vyhorela vykonova cast. Odisly mi vykonove fety STW15NB50 su to N-CHANNEL 500V - 0.33W - 14.6A dalej posli ovladacie tranzistory D45H8 a nakoniec si to odniesla jedna rychla dioda ISL9R1560. Nepodarilo sa mi zohnat presne tie iste typy suciastok tak som pouzival nahradu. Namiesto STW15NB50 som pouzil IRFP460PBF maju mensi vnutorny odpor a znesu vyssi prud  namiesto D45H8 som dal BD912 vyssie napetie proti originalu  a vyssi zatazovy prud a rychlu diodu so zohnal origo.
Problem je ten,ze pri pokuse o zvaranie elektroda zaiskri ale elektrodu len zalepi,a nebezi ziaden obluk. Ked elektrodu zalepi,dokaze ju aj rozhavit elektroda 2,5 a vykon na maximum.
Zakladom regulacie je IO SG3525A, z vystupu IO 11 ide na fet IRF520,ktory je privedeny na primar oddelovacieho transformatorceka. Z neho idu dve uplne oddelene vinutia na kremikove tranzistory povodne D45H8,teraz BD912 ktore uz spinaju vykonove tranzistory. Potom su tam nejake operaky MC34074 a MC34072. Neviem ako ma presne fungovat ta spetna vezba. Ohmickym meranim vyzera byt vsetko OK. Preto by bodli nejake blizsie infosky,idealne schema.
Este raz Vas preto prosim o pomoc pri hladani alebo informaciach o zvaracom invertore Migatronic Pilot 141a. Mohla by byt aj nejaka ina trieda od nich,len aby som vedel co a kde merat,alebo od coho sa odrazit.

Offline

 

#4 12-03-2009 09:57:52

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Problem migatronic 141

jogi24 napsal(a):

No problem je v tom,ze mi vyhorela vykonova cast. Odisly mi vykonove fety STW15NB50 su to N-CHANNEL 500V - 0.33W - 14.6A dalej posli ovladacie tranzistory D45H8 a nakoniec si to odniesla jedna rychla dioda ISL9R1560. Nepodarilo sa mi zohnat presne tie iste typy suciastok tak som pouzival nahradu. Namiesto STW15NB50 som pouzil IRFP460PBF maju mensi vnutorny odpor a znesu vyssi prud  namiesto D45H8 som dal BD912 vyssie napetie proti originalu  a vyssi zatazovy prud a rychlu diodu so zohnal origo.
Problem je ten,ze pri pokuse o zvaranie elektroda zaiskri ale elektrodu len zalepi,a nebezi ziaden obluk. Ked elektrodu zalepi,dokaze ju aj rozhavit elektroda 2,5 a vykon na maximum.
Zakladom regulacie je IO SG3525A, z vystupu IO 11 ide na fet IRF520,ktory je privedeny na primar oddelovacieho transformatorceka. Z neho idu dve uplne oddelene vinutia na kremikove tranzistory povodne D45H8,teraz BD912 ktore uz spinaju vykonove tranzistory. Potom su tam nejake operaky MC34074 a MC34072. Neviem ako ma presne fungovat ta spetna vezba. Ohmickym meranim vyzera byt vsetko OK. Preto by bodli nejake blizsie infosky,idealne schema.
Este raz Vas preto prosim o pomoc pri hladani alebo informaciach o zvaracom invertore Migatronic Pilot 141a. Mohla by byt aj nejaka ina trieda od nich,len aby som vedel co a kde merat,alebo od coho sa odrazit.

zpětná vazba regulace výstupního proudu funguje jako u všeh inventorů na bázi SG3525 tak, že je výstupní napětí invertoru zesíleno operákem, nebo tranzistorem a sledováno právě SG3525kou. Vyměnil by jsem tento obvod a i operační zesilovač jelikož jejich cena je v součtu 35,-kč. Obvykle je také dobré zjistit proč odešlo tolik součástek. Nepíšete kdy k poruše došlo, jestli v zátěži, nebo na centrále, nebo při zapnutí, ale dá se usuzovat, že když polovodiče přežily pokusy po opravě tak se nejedná o mezizávitový zkrat Tr a vadný bude opravdu SG3525. Napětí na pomocném zdroji, který živí IO předpokládám máte. Když budete chtít, můžu se mrknout po nějakém tom schématu a možná něco najdu. Dal by jsem to sem, ale soubor nepujde vložit


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#5 12-03-2009 14:29:59

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

To Prezident:
DAKUJEM Vam za reakciu na moj problem. Problem je v tom,ze som zvaracku pozical a ten "kamarat ju poslal do vecnych lovist".
To sa potom uz nedopatrate priciny kedy sa to stalo. Po vyskladani novymi suciastkami sa invertor spraval tak,ze po prilozeni elektrody,elektroda trochu prskla,a zvaracka zacala piskat. Neviem ci to bola tlmivka,alebo trafo. Je to totiz na jednej doske a nieje to moc dobre rozoznat. S tou schemou alebo nejakymi dobrymi radami by ste ma velmi potesil. Pripadne by som Vam aj nejako financne kompenzoval pripadne starosti. som uz z toho zufaly. Zvaracka nefunguje a na novu ani zanovnu niesu financie.
chcel by som sa Vas este opytat kde ste pozeral tie obvody,lebo este regulator som na GME nasiel ale tie operaky nie.
DAKUJEM az Vasu kazdu informaciu co by mohla viest ku oziveniu zvaracky.
Este by som Vas chcel poprosit o nejake blizsie vysvetlenie vyvodov na tom sg3525. Ak by ste mi vedel poradit aj s nejakymi osciloskopickymi priebehmi na tom IO.
DAKUJEM.

Offline

 

#6 12-03-2009 15:32:51

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Problem migatronic 141

jogi24 napsal(a):

To Prezident:
DAKUJEM Vam za reakciu na moj problem. Problem je v tom,ze som zvaracku pozical a ten "kamarat ju poslal do vecnych lovist".
To sa potom uz nedopatrate priciny kedy sa to stalo. Po vyskladani novymi suciastkami sa invertor spraval tak,ze po prilozeni elektrody,elektroda trochu prskla,a zvaracka zacala piskat. Neviem ci to bola tlmivka,alebo trafo. Je to totiz na jednej doske a nieje to moc dobre rozoznat. S tou schemou alebo nejakymi dobrymi radami by ste ma velmi potesil. Pripadne by som Vam aj nejako financne kompenzoval pripadne starosti. som uz z toho zufaly. Zvaracka nefunguje a na novu ani zanovnu niesu financie.
chcel by som sa Vas este opytat kde ste pozeral tie obvody,lebo este regulator som na GME nasiel ale tie operaky nie.
DAKUJEM az Vasu kazdu informaciu co by mohla viest ku oziveniu zvaracky.
Este by som Vas chcel poprosit o nejake blizsie vysvetlenie vyvodov na tom sg3525. Ak by ste mi vedel poradit aj s nejakymi osciloskopickymi priebehmi na tom IO.
DAKUJEM.

Tuto svařečku jsem naživo nikdy neviděl, ale ty operáky budou asi MC34072=TL072 a MC34074=TL074 takže zcela obyč. dvojtý a čtyřnásobný operák :-). Na 100% se to pozná podle zapojení vývodů na DPS. Tak jsem si čas udělal, ale bohužel jsem nenašel schéma přímo od 141čky. Našel jsem však od 131 a podle tvého popisu osazení se jí 141velmi podobá a koncový stupeň je přesně takový jak jsi popisoval a když napíšeš mail,pošlu ti sbírku dokumentů o této řadě včetně schéma a popisu obvodu SG tam taky přidám. O finanční kompenzaci nemůže být řeč. Když vím, tak rád poradím. Pokud by jsi mi chtěl udělat radost, tak jediné co by jsem bral tak aby jsi mi dopsal hodnoty stěžejních součástek do schématu který ti pošlu. Samozřejmě odpory vypisovat nemusíš :-). A i kdyby jsi to neudělal tak nevadí, já jen takto udržuji dostupnou dokumentaci. V tom schématu jsou totiž některé věci záměrně zakresleny bez hodnot. Tím si výrobce drží tajemství. Většina součástek je mi už ale jasná z tvého popisu náhrad tranzistorů a přesně zapadá do schématu


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#7 12-03-2009 15:40:34

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

Vidis aky som blb! Chcel som Ti napisat moju e-mailovu adresu hned na zaciatku. Potom som sa rozpisal a na to najdolezitejsie som zabudol.
Cize: jogi24@post.sk
Prosim skus mi to poslat, a vsetko comu budem vediet zmerat hodnoty Ti urcite vpisem do schemy a poslem naspet.
Este raz DAKUJEM.

Offline

 

#8 12-03-2009 16:08:32

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Problem migatronic 141

jogi24 napsal(a):

Vidis aky som blb! Chcel som Ti napisat moju e-mailovu adresu hned na zaciatku. Potom som sa rozpisal a na to najdolezitejsie som zabudol.
Cize: jogi24@post.sk
Prosim skus mi to poslat, a vsetko comu budem vediet zmerat hodnoty Ti urcite vpisem do schemy a poslem naspet.
Este raz DAKUJEM.

Odesláno. Podle schématu se jedná o poměrně jednoduchý stroj a tak věřím, že se podaří opravit i svépomocí. Přeji, ať se oprava povede


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#9 12-03-2009 16:23:44

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

Pan Boh zehnaj Tvojej pomoci a mne nech pomamha pri oprave. Vyzera to ze to bude sediet.
DAKUJEM a urcite sa ozvem ked pospisujem suciastky.

Offline

 

#10 13-03-2009 10:19:31

soban
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 09-11-2008
Příspěvky: 76

Re: Problem migatronic 141

jogi24 napsal(a):

To Prezident:
DAKUJEM Vam za reakciu na moj problem. Problem je v tom,ze som zvaracku pozical a ten "kamarat ju poslal do vecnych lovist".

Tak potom nevím co řešíš ?

Jsem půjčil funkční kus tak chci spátky taky funkční kus jak to udělá je mi jedno zda ji dá spravit případně koupí novou.

Offline

 

#11 13-03-2009 11:02:14

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

To Soban: To je ten idealny pripad. Ked som mu to povedal,argumentoval tym,ze keby mal na zvaracku peniaze,tak si ju kupi a nebude si ju musiet poziciavat.

Offline

 

#12 16-03-2009 13:21:59

soban
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 09-11-2008
Příspěvky: 76

Re: Problem migatronic 141

jogi24 napsal(a):

To Soban: To je ten idealny pripad. Ked som mu to povedal,argumentoval tym,ze keby mal na zvaracku peniaze,tak si ju kupi a nebude si ju musiet poziciavat.

Což je blbost, když budu mít peníze a vím že musím zavařit jednen nějaký nosník a potom celej rok nic tak si ji půjčím a nebudu ji kupovat.

Jsem si půjčil vrtačku s vrtákem a co poškodil jsem ho tak jsem mu řekl co za ten vrták chce tehdá mě stál 150Kčs :-) a nenapadlo mě se vymlouvat. (Dnes už není problém si koupit nářadí......)

Prostě když si něco půjčím a pokazím tak to musím zaplatit a to platí všude.

No prostě máte poučení příště jak si něco přijde půjčit tak nemám a pokud bude chtít svářečku tak mu vrazím tu pokaženou ať ji dá spravit :-)

Offline

 

#13 29-04-2009 14:26:20

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

Takze chcel by som PODAKOVAT vsetkym (hlavne "presidentovi") ktori mi pomohli s mojim problemom pri oprave mojho invertora.
Takze som ho konecne rozchodil,popisal som v scheme tie suciastky ktore smo mal moznost opisat,omerat a pod.
To President: Posielam Ti tu popisanu schemu na Tvoju e-mailovu adresu,s ktorej si mi posielal tu schemu.
Este raz diky.

Offline

 

#14 30-04-2009 08:15:40

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Problem migatronic 141

jogi24 napsal(a):

Takze chcel by som PODAKOVAT vsetkym (hlavne "presidentovi") ktori mi pomohli s mojim problemom pri oprave mojho invertora.
Takze som ho konecne rozchodil,popisal som v scheme tie suciastky ktore smo mal moznost opisat,omerat a pod.
To President: Posielam Ti tu popisanu schemu na Tvoju e-mailovu adresu,s ktorej si mi posielal tu schemu.
Este raz diky.

Tak se to podařilo :-), fajn alespoň, že ti to pomohlo.  Na schéma mrknu a uložím ho. Čím to teda nakonec bylo, že tě to tak potrápilo?


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#15 04-05-2009 09:39:18

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

Takze cely problem bol v transformatore T1. Na primare bol medzizavitovy skrat. Vystupne napetie bolo v poriadku,len po prilozeni zacal zdroj piskat,a prud bol maly na zapalenie obluku. Vystup z IO SG3525 bol s osciloskopom prakticky nemeratelny,preto som sa zameriaval prave na ten IO na spetnu vezbu atd. Nakoniec som zo "zufalstva" skusil previnut trafo a ono to slape.

Offline

 

#16 04-05-2009 12:12:10

gondis
Člen
Registrovaný: 20-01-2009
Příspěvky: 335

Re: Problem migatronic 141

Chtělo by to nějakého kamaráda z Migatronicu, že CHLAPI:)

Offline

 

#17 05-05-2009 08:48:42

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

gondis napsal(a):

Chtělo by to nějakého kamaráda z Migatronicu, že CHLAPI:)

Staci aj par dobrych kamaratov tu na fore,ale ak vies o niekom kto vie pomoct sem s nim. :-))

Offline

 

#18 05-05-2009 13:15:47

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: Problem migatronic 141

Takže ten pískot byl vlastně projev činnosti ochrany SG3525. Ferity používané v impulzních zdrojích totiž mají magnetostrikční vlastnosti, v magnetickém poli mění své rozměry. I proto se dbá, aby pracovní kmitočet těchto zařízení nebyl nižší než 20 kHz, protože výkonové ferity by pod 20 kHz vydávaly slyšitelné zvuky.
Takže invertor naběhl do jakéhosi startovacího režimu, proto dával i to napětí těch 80 volt, ale ovládací obvod SG3525 zjistil překročení parametrů - ten mezizávitový zkrat a tak invertor vypnul. Vzápětí zase naskočil, SG3525 zase zjistil zkrat a zase vypnul a tak pořád dál....... To všechno cca 10000x +- něco x za sekundu, takže to bylo v oblasti slyšitelných kmitočtů a ferit v trafu proto pískal.

Online

 

#19 05-05-2009 14:12:03

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

Radim napsal(a):

Takže ten pískot byl vlastně projev činnosti ochrany SG3525. Ferity používané v impulzních zdrojích totiž mají magnetostrikční vlastnosti, v magnetickém poli mění své rozměry. I proto se dbá, aby pracovní kmitočet těchto zařízení nebyl nižší než 20 kHz, protože výkonové ferity by pod 20 kHz vydávaly slyšitelné zvuky.
Takže invertor naběhl do jakéhosi startovacího režimu, proto dával i to napětí těch 80 volt, ale ovládací obvod SG3525 zjistil překročení parametrů - ten mezizávitový zkrat a tak invertor vypnul. Vzápětí zase naskočil, SG3525 zase zjistil zkrat a zase vypnul a tak pořád dál....... To všechno cca 10000x +- něco x za sekundu, takže to bylo v oblasti slyšitelných kmitočtů a ferit v trafu proto pískal.

Ale zapiskal len pri starte naprazdno,potom bol ticho. Az po prilozeni elektrody zacal piskat a nepalil. Napetie bolo ako podla knizky 85V

Offline

 

#20 06-10-2009 07:49:58

vladad
Člen
Registrovaný: 06-10-2009
Příspěvky: 1

Re: Problem migatronic 141

Zdravím všechny a prosím o radu.Dostal jsem Migatronic Pilot 140E. Na výstupu bez zatížení je ale jen 25V.Oblouk tedy chytá velmi špatně.Regulace výkonu ale funguje. Prosím proto,nemá-li někdo od tohoto nebo podobného stroje schema.Děkuji.

Offline

 

#21 06-10-2009 22:32:17

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

Keby si mal v profile nejaku e-mailovu adresu,tak uz mas schemu doma. Daj sem maila,a President ,alebo ja ti ju poslem.

Offline

 

#22 17-08-2010 09:22:50

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

Nazdarek borci.
Tak mam znovu problem s mojim lepitkom. Nestastnou nahodou mi invertor padol na zem a odvtedy mi svieti pretazenie zdroja. Uz som sa vnom tolko vrtal,meral co sa dalo,ale na nic som neprisiel. Tak som sa rozhodol pre radikalny krok a to vysekat komplet povodne riadenie z invertoru a nahradit ho novym na tom istom principe riadenia SG3525F.
Chcle by som od Vas pani poradit,ci mi neviete niekto poskytnut nejaku dobru overenu schemu regulacie invertora.
Moje poziadavky od regulacie su: Regulacia zvaracieho prudu,kontrola vystupneho napetia,antistick.
Diky za rady.

Offline

 

#23 17-08-2010 14:46:47

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: Problem migatronic 141

Pádem se mohlo rozbít feritové jádro výkonového trafa. Tím do magnetického obvodu toho trafa přibyly vzduchové mezery, zmenšila se podstatně jeho indukčnost, takže navinuté závity náhle byly nedostatečné, takže do primáru i naprázdno jde přes výkonové spínače příliš velký proud. Zkontroluj si to.
Mohlo to být i jiné feritové trafo, ale ty jsou menší a mívají větší rezervu výkonu, nejpravděpodobnější je rozbití toho výkonového feritu.

Editoval Radim (17-08-2010 14:47:38)

Online

 

#24 18-08-2010 09:56:33

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Problem migatronic 141

Ferit je OK.
Sranda je v tom,ze ked som napetovo omeraval IO SG3525 tak som sa napichol na pin 4 (nezapojeny) a obvod sa rozkmital. Po odtiahnuti meracich hrotov zostal obvod kmitat,na vystupe som nameral 85V , ale po pokuse zvarat zasvietilo pretazenie ,preto ratam ze to bude v riadeni.

Offline

 

#25 18-08-2010 11:29:45

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: Problem migatronic 141

V datasheetech obvykle doporučují nezapojené piny připojit obvykle na zem, nebo na napájecí napětí. Právě proto, aby to nekmitalo. Výrobci na toto někdy kašlou, protože to často funguje i bez toho připojení.
Co takhle se podívat na datashety SG 3525, jestli to tam nedoporučují a jak konkrétně, přímo, přes nějaký odpor... a dopájet to dodatečně? Chceš tam dát novou desku, tak se tím nic moc nezkazí.
Pak je ještě možnost pořádně nastudovat SG 3525 a někde,asi u oscilátoru ho zablokovat, protože SG je z principu dynamický, jak se napojí na napájecí napětí, hned oscilátor běží a do výkonových spínačů jdou signály. Správně by se měl kvůli dynamickému režimu prověřovat osciloskopem, ale po jeho zablokování by se dalo něco zjistit i měřením obyčejným měřákem v statickém režimu.

Editoval Radim (18-08-2010 11:31:31)

Online

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče